Om stemmeretten til kvinner i Noreg

KLOSTERKYRKJA: I desse dagar går kvinner og menn til stemmeurnene i samband med Stortingsvalet. Frå 1913 av har også alle kvinner kunna leggja si stemme i urnene. Men me må over 700 år tilbake i tid, og til Nonneseter kloster i Bergen, for å finna ein tidleg omtale av kvinner med stemmerett i Noreg.

NORSK HISTORIE: – Sjølv om klosteret den gongen låg utanfor tettbusetnaden i Bergen, var nonnene i klosteret og miljøet rundt dei ein viktig og integrert del av mellomalderbyen Bergen, skriv professor Alf Tore Hommedal.
Publisert

Nonneseter kloster, ved noverande Nonneseter bybanestopp, var i 1320-åra alt ein ærverdigkvinneinstitusjon på om lag 200 år. Klosteret stod truleg fullt utbygd, med nonnene sin bustad- og arbeidsdel der Bergen Storsenter ligg i dag. 

Klosterkyrkja, der nonnene levde sittliturgiske bøneliv, ser me framleis bevarte delar av i form av to kvitkalka steinbygningar, Nonneseter tårnfot og kapell. 

Sjølv om klosteret den gongen låg utanfor tettbusetnaden i Bergen, var nonnene i klosteret og miljøet rundt dei ein viktig og integrert del av mellomalderbyen Bergen. 

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP