Millioner og beklagelse om misjonærbarn
BEKLAGELSE: Når striden om misjonærbarna løses ved at det betales millioner i erstatninger, skyldes det ikke at misjonsorganisasjonenes ledere er blitt mer etisk bevisste, men at de er blitt presset til det.
MISJON: – Det er mange av fortidens synder og praksis som beklages for tiden, skriver Magne Lerø. På bildet: Den norske skolen til Misjonssambandet i Nairobi, Kenya.
Erlend Friestad
Berit Dahl og Hildegun Sarita Selle hevder i VL 7. juli at jeg ikke klarer å skille juss og etikk og at jeg «maler et narrativ av umettelige ofre med makt som karrer til seg misjonens penger».
I VL 30. mai forstår ikke Gunnar Bråthen i Misjonssambandet, Kjetil Vestel Haga i Normisjon, Helge Gaard i NMS, Øystein Gjerme i Pinsebevegelsen, Tor Erling Fagermoen i Frikirken og Reidun Haugen i Dalseth i HimalPartner at jeg kan mene at erstatning til misjonærbarna skyldes ettergivenhet for en tidsånd der «offermakt» styrer.
De har ombestemt seg
Bestill abonnement her
KJØP