Et farlig maktvakuum

LEDER: Hvordan fylles tomrommet som oppstår når USA og Europa ikke lenger fremstår som handlekraftige stormakter?

Publisert

Det er intense tider for den som følger med på verdens nyheter. Denne uken har vi vært vitne til et toppmøte mellom Trump og Putin i Alaska, og deretter mellom Trump, Zelenskyj og europeiske statsledere i Washington. 

Hva som kommer ut av møtene gjenstår å se. Det som imidlertid tegner seg med stadig mer tydelighet, er det maktvakuum som er i ferd med å oppstå.

Et maktvakuum er et tomrom, eller et fravær, som oppstår når den gjeldende orden går i oppløsning. I dag er det mange som snakker om oppløsningen av den liberale verdensorden. Det vil si at den internasjonale orden etablert etter andre verdenskrig, med internasjonale institusjoner og samarbeid, fri handel og satsing på demokrati, er i ferd med å implodere. 

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP