SV skaper hodebry for sine muslimske velgere
SVs radikale abortvedtak kan føre til at de mister flere av sine muslimske velgere. Glemte de en viktig velgergruppe?
ABORT: Jeg har ikke sett at SV har gjort så mye for å overtale norske muslimer om at de vil ha en abortpolitikk som ivaretar deres verdisyn. Kanskje glemte de dem? spør Bibi Fatima Musavi.
NTB/Terje Pedersen / Erlend Berge
I slutten av april ble det kjent at SV vil utvide grensen for selvbestemt abort til uke 22. De vil dessuten avskaffe abortnemndene. Rødt har gått inn for det samme.
Vedtaket ble møtt med skepsis og innvendinger fra store deler av befolkningen. Flere trakk seg fra partiet i protest. Heller ikke blant SVs muslimske velgere – og dem er det en god del av – ble det omdiskuterte vedtaket tatt godt imot. Langt fra alle muslimer er positive til at det skal være mulig å abortere et nær levedyktig foster.
Til tross for at SV har sagt de vil legge seg på en pragmatisk linje, og kjempe sammen med Arbeiderpartiet, MDG og Venstre for selvbestemt abort «bare» fram til 18. svangerskapsuke, blir også dette altfor liberalt for praktiserende muslimer.
Bestill abonnement her
KJØP