Jeg ønsker meg en biskop som ikke sitter for godt i bispestolen
BISPEVALG: Jeg har vært prest i nesten 40 år. Jeg liker den ubyråkratiske frihet som ligger i det å være prest. Vi trenger naturligvis et visst byråkrati, men jeg ønsker meg en biskop som bygger det ned og tenker nytt.
TROMSØ: – Jeg trenger en biskop som bruker sin tid på å være usynlig når det trengs og synlig når det er nødvendig, skiver sokneprest Leif Olav Bremer. Bilde fra da Olav Øygard ble vigslet som biskop domkirken i Tromsø.
Rune Stoltz Bertinussen / NTB
Snart skal det velges ny biskop i Nord-Hålogaland. Det vil bli min femte biskop.
En roman som på en måte ga meg et puff til å bli prest for mange år siden er Fiskerens sko av Morris West. Romanen handler om en ukrainer som etter 17 år i en russisk fangeleir velges som pave. Fortellingen om den ukrainske paven være en like god instruks for den nye biskopen som noe annet.
I Fiskerens sko går den nye paven som en alminnelig søvnløs geistlig nattevandrer rundt i Romas gater og snakker med andre som er ute en vinternatt. Jeg ønsker meg en biskop som går over grenser. Grensen i kirken går ikke mellom konservative og liberale. Uansett er begge bibellesere, men tolker det de leser forskjellig.
Bestill abonnement her
KJØP