Viktig gassavtale gir håp for Libanon
Avtalen mellom Libanon og Israel om en økonomisk grense til havs er et bidrag til å unngå en ny krig mellom de to landene, og kan gi håp for Libanons framtid.
OMSTRIDT GRENSE: Libanesere demonstrerer mot et israelsk marinefartøy i det omstridte området i havet utenfor de to landene. Nå har de fått en avtale om grensene.
Mohammad Zaatari
Dette er en leder. Lederen gir uttrykk for Vårt Lands syn. Sjefredaktør og politisk redaktør har ansvar for innholdet.
Israel har kjempet flere blodige kriger i Libanon, og frykten for en ny krig har lenge hengt over begge landene. Hizbollah, med sine nære bånd til Iran og med langtrekkende raketter plassert rett over grensa, har vært en stadig trussel mot Israel, og Israel har kontinuerlig vurdert å gå til krig for å eliminere trusselen.
Gassfeltene som ble oppdaget utenfor kysten av begge land, har vært et nytt bidrag til krigsfaren, ettersom det ikke var enighet om hvor grensen mellom landene går. Hizbollah har truet med å angripe dersom Israel setter feltet i produksjon uten en grenseavtale. Israel har fortsatt arbeidet for å markere at de ikke lar seg påvirke av trusler.