Politiet bør etterforske antisemittisme

Påtalemakta i Norge må vise at den tar kampen mot antisemittisme på alvor. Eit blått og kvitt flagg med påteikna hakekors er eit klart og tydeleg uttrykk for antisemittisme.

Politidirektør Benedicte Bjørnland stiller spørsmål ved metodikken i undersøkelsen. Foto: Martin Solhaug Standal / NTB
VURDERING: I ei tid der aukande antisemittisme har ført til at norske jødar ikkje kan kjenne seg trygge i sine eigne heimar, bør det vere ei enkel vurdering for politiet å opprette sak og etterforsking mot antisemittiske ytringar, skriv Vårt Land på leiarplass.
Publisert Sist oppdatert

Dette er en leder. Lederen gir uttrykk for Vårt Lands syn. Sjefredaktør og politisk redaktør har ansvar for innholdet.

Søndag formiddag vart det observert eit blått og kvitt flagg med påteikna hakekors som hang i Oslo. Politiet veit ikkje kor lenge flagget vart hengande, men tok det ned før klokka 12 søndag. Operasjonsleiar i Oslo-politiet Bjarne Pedersen sa at «politiet vurderer videre om det opprettes sak på dette».

Jødar i Norge må kjenne seg trygge

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP