– Uventet at NRK går i spissen for å viske ut religiøse uttrykk i det offentlige rom
SALMESANG: Teolog Paul Leer-Salvesen kaller NRKs julekonsert «Jul med KORK» en opplagt sak for Kringkastingsrådet. Rådet har så langt mottatt 20 klager på programmet.
KLAGER: – Det er første gang jeg melder inn en sak, etter at jeg gikk ut av Kringkastingsrådet for en del år siden, sier teolog og professor Paul Leer-Salvesen ved Universitetet i Agder (UiA) om NRKs Tenn lys-innslag 18. desember.
NRK, skjermdump / UiA
– Dette er en opplagt sak for Kringkastingsrådet. Jeg har selv meldt den inn. Og det er første gang jeg melder inn en sak, etter at jeg gikk ut av rådet for en del år siden, sier teolog og professor Paul Leer-Salvesen ved Universitetet i Agder (UiA).
Han var medlem av Kringkastingsrådet (K-rådet) mellom 2002 og 2010. Saken teologen snakker om, er NRKs julekonsert «Jul med KORK» lørdag 18. desember. Kringkastingsorkesteret og musikkgruppa 9 grader nord framførte en revidert versjon av julesalmen Tenn lys.
– At NRK går i spissen for å viske ut religiøse uttrykk i det offentlige rom, var veldig uventet, sier Leer-Salvesen.
Bestill abonnement her
KJØP