Teater ber om spleis på 25 millioner: – Sjokkert over beløpet

KULTURØKONOMI: Det norske teatret vil samle inn rekordhøyt beløp gjennom folkefinansiering. – Absolutt ikke bærekraftig, sier teatersjef Erik Ulfsby.

Oslo 20140403.Teatersjef ved Det Norske Teatret Erik Ulfsby presenterer reportoaret for høsten 2014 torsdag formiddag.Foto: Audun Braastad / NTB
KRITISK: Sjef ved Det Norske Teatret Erik Ulfsby sier teatret vil bli er presset til å redusere tilbud og bemanning dersom de ikke får gjort noe med den økonomiske situasjonen.
Publisert Sist oppdatert

Det norske teatret (DNT) er i en kritisk økonomisk situasjon. Nå skal de samle inn 25 millioner kroner over Spleis, det største beløpet en kulturinstitusjon har bedt om gjennom denne tjenesten.

Å belage seg på folkefinansiert støtte for å kunne drifte teateret, er absolutt ikke bærekraftig, understreker teatersjefen.

– Hvis vi ikke får gjort noe med denne situasjonen, vil teatret presses til å redusere tilbud og bemanning.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP