Petra bygger rocken sin på fjell

MUSIKK: Petra ble verdens største kristenrockband på 1980-talet. Over femti år siden oppstarten i 1972 spiller de fremdeles til Guds ære – og holder nå tre konserter i Norge.

Kristenrockbandet Petra.
KRISTENROCK: Det amerikanske kristenrockbandet Petra spiller tre konserter i Norge i august 2024. Bandet består av bassist Gregory Keith Bailey (fra venstre), keyboardist John J. Lawry, vokalist John Schlitt og gitarist Bob Hartman. Foran: Trommis Cristian Tomas Borneo.
Publisert Sist oppdatert

– Petra ble kristenrockens mest populære band, sier Olav Solvang.

Denne uka spiller de gamle amerikanske rockeheltene tre konserter i Norge – først i Ulsteinvik på Sunnmøre, deretter i Oslo og til sist i Norges mest kristne kommune, Klepp på Jæren. Bandet har vunnet en rekke Grammy-priser og solgt rundt ti millioner plater.

– Som rockeband har Petra dominert i det kristne miljøet, og ble allerede på 1970-tallet et toneangivende band både innen den kristne musikkbransjen og Jesus-vekkelsen. De kjørte rundt i en liten minibuss, stabla utstyr og spilte for en slikk og ingenting. Etter hvert ble de svære og en skikkelig pengemaskin. Men idealismen har hele tiden ligget i bunn, sier Solvang om bandet som slo igjennom med albumtitler som More Power to Ya (1982) og Not of this World (1983).

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP