Martin Krasnik: – Venstresidens kritikk av Israel er blitt mainstream i Norge
ISRAEL: Den danske redaktøren og forfatteren Martin Krasnik kritiserer den norske regjeringen for å bidra til en «ensidig fortelling» om Israel-Palestina-konflikten.
KRITISK: - Det finnes ingen interesse eller erkjennelse fra Arbeiderpartiet om hva palestinsk terror har betydd for konflikten gjennom mange tiår, sier den danske forfatteren og redaktøren Martin Krasnik.
Weekendavisen/Dreyers forlag
– Når man følger den norske debatten om Israel er det veldig tydelig at Norge ikke bare er blant de mest kritiske vestlige landene overfor Israel, men kanskje det mest kritiske landet. Jeg har fulgt debatten i mange år og er forundret over at Norge har beveget seg så betydelig, sier Martin Krasnik.
Han er til daglig sjefredaktør i danske Weekendavisen og forfatter av boken En smal bro over avgrunnen. Krasnik mener at den norske venstresidens kritikk av Israel – en kritikk han mener er både skadelig og blåst ut av proporsjoner – i dag dominerer store deler av det politiske landskapet i Norge.
– Venstresidens kritikk av Israel har beveget seg mot sentrum av norsk politikk og blitt en del av den brede offentligheten. Kritikken er blitt mainstream, sier Krasnik.
Bestill abonnement her
KJØP