Kyllinger skal leke seg til bedre dyrevelferd

Coops ­kyllingleverandør innfører «lekeplasser» for alle slakte­kyllinger. Tiltaket er en minimal ­forbedring på et allerede uverdig ­dyreliv, mener organisasjonen for dyrs rettigheter, NOAH.

Lekeplass: Platåer med ramper på hver side er blant tiltakene som nå innføres i alle kyllinghusene til Den Stolte Hane. Det spekuleres i at kyllingenes gener gjør at de liker å være på platåer, slik urhøna likte å være oppe i trær.
Publisert Sist oppdatert

Platåer med ramper på hver side, høy- og torvballer og strøbadingsområder der kyllingene kan ­rense fjærene sine, er blant tiltakene som innføres hos Coops hovedleverandør av hvitt kjøtt, Den Stolte Hane.

– Dyrevelferden i Norge er ­veldig bra, men det betyr ikke at vi ikke kan løfte den et hakk, sier kommunikasjonssjef i Coop, ­Harald Kristiansen.

LES MER: En venn til middag

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP