Han skal skrive nyhetsdikt for Vårt Land
POESI: Vårt Land har spurt fire poeter om å skrive dikt som kommenterer nyhetsbildet. Nils-Øivind Haagensen er først ut. Han tviler på at diktene vil føre til ministeravgang.
POETISK NYHETSANKER: Nils-Øivind Haagensen (f. 1971) debuterte med diktsamlingen «Hender og hukommelse» i 1998. Siden har han skrevet flere romaner og en rekke bøker i andre sjangre. I 2013 ble diktsamlingen God morgen og god natt nominert til Nordisk råds litteraturpris. Nå skal han skrive nyhetsdikt for Vårt Land.
Erlend Berge
– Vi trenger mer poetisk respons på hverdagen og virkeligheten enn det vi har nå. Vi har forsvinnende lite av det. Poesien kan ha en rolle i det daglige, ikke bare det høytidelige og seremonielle, sier Nils-Øivind Haagensen.
Sammen med poetene Kjersti Bjørkmo, Sumaya Jirde Ali og Morten Wintervold skal han levere dikt til en ny spalte i Vårt Land.
I «Nyhetsdiktet» skal poetene hver lørdag skrive dikt som kommenterer nyhetsbildet eller er i dialog med andre aktuelle hendelser.