Elinors ellevte bud: Plukk søppel hver dag

NY SPORT: Blogging er på vei ut. Plogging er på vei inn. Svenske Elinor Härlin har deltatt i VM tre ganger og syns det er pinlig at Norge ikke er med.

Elinor Härlin, VM i plogging
Hun samler søppel fordi hun er kristen og bryr seg om skaperverket. Ellinor Härlin ble nummer 35 i VM i plogging.
Publisert Sist oppdatert

Härlin har jobbet som misjonær, søppeljente og sykepleier. Gjennom ploggingen får hun brukt egenskapene fra alle de tre yrkene. Det handler om omsorg for et skaperverk på sykeleiet.

Vårt Land intervjuer henne underveis på den ukelange togturen hjem fra årets VM i Gandino i Italia. Togreisen er en del av hennes «miljønerdegreier», som hun selv formulerer det.

Så: Hva er plogging? Det er en sammentrekning av ordene plukking (av søppel) og jogging. Sporten ble grunnlagt av svensken Erik Ahlström for ti år siden. 80 deltakere fra 13 nasjoner deltok i årets VM. Til sammen sanket de 1.289 kilo søppel. Ingen nordmenn var med.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS