– Det kristne håpet er ikke optimisme
HÅP: Desember er håpets høytid. Vi skal øve oss i å legge egne planer til side, og se verden med Guds øyne, sier kardinal Anders Arborelius.
KARDINAL: – Jeg tror de fleste oppfatter håp som at man er optimistisk og tenker at det «ordner seg». Men i en kristen betydning, innebærer håpet noe mer, sier Anders Arborelius.
Joakim S. Enger
– Ser vi rent menneskelig på det, kan en situasjon virke helt håpløs, men forsøker vi å se med Guds øyne, så er vi ikke innestengte i våre menneskelige begrensninger, sier Anders Arborelius.
Han er svensk biskop, kardinal i Den katolske kirke – og karmelittbror. Vi har spurt ham om et intervju om advent. Det er et ord som kan oversettes til komme, og det som etter kristen tradisjon skal komme, er kort fortalt det som forandrer alt. Derfor er også advent en tid som handler om et grenseløst håp, sier Arborelius:
– Jeg tror de fleste oppfatter håp som at man er optimistisk og tenker at det «ordner seg». Men i en kristen betydning, innebærer håpet noe mer.
Bestill abonnement her
KJØP