Bekymret for at samtalene forsvinner
LITTERATUR: Linn Ullmann bekjemper håpløsheten i verden med å henge opp dikt på lyktestolper og skrive på et digert verk med utgangspunkt i Bibelen. – Folk er så utrolig redde, sier hun.
BEKYMRET: Forfatter Linn Ullmann skriver på et stort verk som tar utgangspunkt i bibelfortellingen om de ti jomfruene. Hun er bekymret for fremtiden, men finner motstandskraft i bøkene. – Det litteraturen virkelig kan være, er en hukommelsesbank, sier hun.
Erlend Berge
Hvilken rolle kan litteraturen spille i den nye politiske verdenssituasjonen? Vårt Land benket seg på en kafé ved Akerselva for å diskutere dette spørsmålet med en av landets ledende forfattere.
Linn Ullmann jobber for tiden med et større bokverk som tar utgangspunkt i bibelverset fra Matteus om de fem dårlige og de fem gode jomfruene. Verket i flere bind inkluderer både skjønnlitteratur, essay, reiseskildring og historie.
Ullmann har i arbeidet med verket reist mye rundt i Europa og var nylig i Italia. Der møtte hun en amerikansk professor i kjønnsforskning som bekymret seg over hvordan det amerikanske samfunnet rammes av Trumps politikk, både innenfor akademia og domstolene. Selv hadde professoren av ren frykt skiftet tittel fra professor i kjønnsstudier til professor i «studier av det feminine og det maskuline».