Avviser at 2030 blir «trønderjubileum»

1000-årsmarkeringen blir verken «Trønder­kampanje» eller kristningsjubileum.

Tusen år: – Det som skjedde i 1030 var primært en politisk hendelse, sier biskop i Den norske kirke i Nidaros, Herborg Finnset.
Publisert Sist oppdatert

– Jubileet i 2030 skal først og fremst bli et jubileum for å ta vare på minnet om at etter år 1030, så er det ingen som lenger problematiserer at Norge er en nasjon.

Dette sier biskop i Den norske kirke i Nidaros, Herborg Finnset. I Trøndelag er allerede en rekke aktører i sving med å planlegge 1000-årsjubileet for 1030. Dette var året da slaget på Stiklestad fant sted.

Stiklestad Nasjonale Kultursenter (SNK) har fått oppdraget med å forberede jubileet på ­nasjonalt nivå fra Stortinget. Det er allerede etablert en organisasjon med sentrale aktører der blant annet Olavsfestdagene, Nidaros bispedømme og Nidarosdomens restaureringsarbeider sitter.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP