Dagen brøt ikke presseskikk i artikler om Ansgarskolen
PRESSEETIKK: Pressens Faglig Utvalg konkluderte «under tvil» med at Dagen ikke har brutt god presseskikk i artikler om Ansgarskolen. Skolen mente at avisen hadde manipulert tekst og latt være å kontakte relevante kilder i varslingssak.
KLAGES: Ansgarskolen, morselskapet for Ansgar bibelskole og Ansgar høyskole, med samtykke fra den avgåtte styrelederen klager Dagen inn til Pressens faglige utvalg for brudd på to punkter i Vær varsom-plakaten.
Pressens Faglige Utvalg (PFU) konkluderte onsdag med at avisen Dagen ikke har brutt god presseskikk i en samling saker om Ansgar bibelskole. Flere utvalgsmedlemmer påpekte at flere av sakene er preget av slurv, men at det samlet sett ikke kvalifiserer til brudd på presseetikken.
Dagen publiserte i juni, juli og august 2023 flere artikler som handlet om at styreleder ved Ansgar bibelskole kom til å gå av, varsler mot rektor, samt håndteringen av arbeidsmiljøet ved skolen.
Ansgarskolen mente at de ikke fikk mulighet av Dagen til å svare på flere av påstandene fra anonyme kilder. Dette mente skolen at var et brudd på god presseskikk og klaget derfor Dagen inn til PFU.
Bestill abonnement her
KJØP