– Det er blitt vanskeligere å bruke en kristen retorikk i politikken
USA: Teologi bidro til at Trump kunne komme til makten. Tankegodset som sirkulerer i norske kristne miljøer bør derfor ses på med argusøyne, hevder Helge Simonnes. Andre mener Trump har gjort avstanden mellom Norge og USA mer tydelig.
BØNN: Evangelikale ledere ber for Donald Trump under et valgkamparrangement i King Jesus International Ministry Church i Miami i fjor.
Lynne Sladky
– Både det verste og det beste finnes i USA. Det finnes fortsatt gode stemmer som er verdt å lytte til, men den tiden da USA ble sett på som et slags førende nasjon for et kristent evangelikalt liv – den er forbi, mener Erik Andreassen.
Han er pastor i Oslo Misjonskirke Betlehem, og anmeldte denne uken den nye boken Trump, Gud og kirken av Helge Simonnes. I boken forteller den tidligere Vårt Land-redaktøren hvordan kristen teologi la til rette for at Donald Trump å komme til makten. Samtidig trekker han fram hvilken betydning amerikansk kristendom også har her hjemme.
Er det dermed grunn til å advare? Og har erfaringene med Donald Trump fått følger for hvordan norske kristne tenker rundt forholdet mellom kristendom og politikk?
Bestill abonnement her
KJØP