Oslo Domkirke satser på kor: – Vi i Den norske kirke henger etter
KIRKEMUSIKK: Kirkerådet deler ut to millioner til kultur i år. For første gang siden 1970-tallet skal ti gullstruper få betalt for å synge i et helproft ensemble i Oslo Domkirke.
GULLSTRUPER: Sangere fra Oslo domkor under ledelse av domkantor Vivianne Sydnes i Oslo domkirke. POOL
Håkon Mosvold Larsen
– Den norske kirke har en frivillighetskultur som er veldig verdifull, og på korfeltet er det mye frivillighet. Men ellers i samfunnet skal man få betalt for kompetansen man har, og jobben man gjør. Der henger vi etter i kirka, sier domkantor Vivianne Sydnes i Oslo Domkirke.
Musikkhøyskole-professor Sydnes er dirigent og kunstnerisk leder for et nytt og midlertidig profesjonelt ensemble. Stiftelsen Oslo Domkor søker nemlig ti deltids-gullstruper i en jobbannonse på Finn. Sangerne inngår i et prøveprosjekt for Den norske kirke (DNK). Oslo Domkor har fått 150.000 kroner fra Kirkerådet.
– Dette er det første rene kirkeensemblet i Oslo som får betalt så lenge jeg har jobbet, sier korleder Sydnes.
Bestill abonnement her
KJØP