– Vi eldre trenger en ny konfirmasjon

NYE DIKT: Åsmund Bjørnstad smiler av tanken på en prosesjon av kappekledde, gråhårede konfirmanter. Med sine «dikt for eldre» mener poeten likevel at inngangen til alderdommen mangler refleksjon og riter.

Åsmund Bjørnstad
Lyriker Åsmund Bjørnstad smiler av tanken på en prosesjon av kappekledde, gråhårede konfirmanter. Men han mener det. – Inngangen til alderdommen mangler refleksjon og riter. Vi eldre kan trenge en ny konfirmasjon.
Publisert Sist oppdatert

Åsmund Bjørnstads sjette diktsamling kommer omtrent på hans 70-årsdag. I et av diktene heter det: «Eg etterlyser ein/ konfirmasjon til alderdomen,/ ei høgtidleg handling,/ slik vi som unge blei signa/ inn i samfunnet». Konfirmasjon til alderdomen har han kalt samlingen, med undertittelen «Dikt for eldre».

– Hvor bokstavelig skal vi forstå din etterlysning?

– Jeg har skrevet ei diktsamling, ikke ei debattbok. Diktene er mitt forsøk på å orientere meg i en ny livssituasjon. De fleste mister sin arbeidssammenheng, vennene og vanene. Bortsett fra ved julekaffen, så er arbeidsplassen blitt ei stengt dør. Det er en stor overgang å bli overlatt til et fritidsliv, sier han.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP