Espedal årets Festspilldikter

– Han er en mann som skriver som en kvinne. Det heter det i juryens begrunnelse for å la Tomas Espedal bli årets festspilldikter i Bergen.

«Årets festspilldikter skriver selvbiografisk og har valgt et bredt register. Han skriver om redselen for å miste, og om å gå fra det en uansett ikke kan forlate», skriver juryen.
Publisert Sist oppdatert

Espedal debuterte i 1988 med romanen «En vill flukt av parfymer». Senere har det kommet ni romaner og en kortroman. De to siste bøkene til Espedal har begge blitt nominert til Nordisk Råds litteraturpris.

I juryens begrunnelse heter det blant annet at Espedal er en grensekrysser med en trang til å holde fast i sin sjanger. «Årets festspilldikter skriver selvbiografisk og har valgt et bredt register. Han skriver om redselen for å miste, og om å gå fra det en uansett ikke kan forlate», skriver juryen.

Tidligere festspilldiktere er blant andre Ingvar Ambjørnsen (2006), Jon Fosse (2005), Jan Erik Vold (2002), Jostein Gaarder (1997) og Herbjørg Wassmo (1996).

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP