Jubel ved Berlinmuren
Feiringen av Berlinmurens fall kulminerte i går. Dette var først og fremst det tyske folks kveld, men millioner av mennesker over hele verden gledet seg med dem.
Kveldens folkefest ved Brandenburger Tor da ca. 7.000 hvite og lysende heliumballonger – Frihetens ballonger – ble sluppet opp mot himmelen, ble et sterkt symbol for friheten i et samlet Tyskland. Ballongene hadde de siste dagene dannet en 15 kilometer lang lysgrense der Berlinmuren en gang sto. Så steg de til værs, som et talende bilde på at skammens mur for 25 år siden gikk over i historien.
Mange navn og hendelser ble trukket fram i feiringen, og det er jo ikke slik at det var én manns verk eller en enkelt situasjon som førte til at muren plutselig ble brutt ned. Selvsagt kommer vi ikke utenom Mikhail Gorbatsjov og hans glasnost og perestrojka – åpenhet og omstrukturering – som beredte grunnen for sammenbruddet. I 1989 ble det tydelig at begynnelsen til slutten var nær. Da skjønte man at Sovjetunionens leder, han ble den siste, ville avstå fra å bruke makt der befolkningen ville kvitte seg med sine kommunistregimer. I dag møter Gorbatsjov statsminister Angela Merkel i Berlin som et synlig bevis på den viktige rolle han spilte.
I ettertid har Gorbatsjov også vist til pave Johannes Paul II og hans engasjement mot sovjetkommunismen og Berlinmuren, og paven var utvilsomt en aktiv medspiller for alle som ønsket et nytt Europa. Det oppleves derfor vel fortjent at Polen er det land som antagelig har opplevd de mest positive endringene på de 25 år som har gått.
Bestill abonnement her
KJØP