God og fjern eller nær og slem
Må vi velge mellom en Gud som er i alle ting og dermed en kjiping, og en Gud som er god, men også ganske langt borte fra verden?
INTIMT: Gud er ikke så intimt til stede i journalisten og forfatteren Joan Didions bok «De magiske tankers år». Kanskje kan vi lytte mer til folk som henne, skriver kommentator Åste Dokka.
Obit Joan Didion
Mitt eldste barn kom til verden i det som utviklet seg til å bli en ganske (men ikke veldig) dramatisk fødsel. Selv var jeg ikke redd et øyeblikk, for jeg var utslitt og omtåket av et stort blodtap. Men mannen min, som satt der med en liten bylt pulserende nytt liv i hendene mens stadig nytt helsepersonell fylte rommet og jeg ble hastekjørt hit og dit og – han var redd. Heldigvis endte alt bra, vi har et utrolig helsevesen, og ingen av oss fikk varige sår på verken sjel eller legeme. Etter at krisen var over og den lille gutten sov, spurte jeg mannen min: Tenkte du noe på Gud mens dette skjedde? Nei, svarte han. Og det hadde ikke jeg heller gjort. Vi er begge teologer.
Uavhengig av reell fare er enhver fødsel en terskelerfaring, der eksistensen blir rokket. Min kropp har brakt et nytt liv til verden, og verken jeg eller verden vil noensinne bli det vi var før. Det kan knapt tenkes noe mer omveltende enn å føre et liv inn i virkeligheten, ja, det var sjokkerende å erfare at bak mageskinnet var det faktisk et menneske.
Gud i alle ting
Bestill abonnement her
KJØP