‘Merker klimakonsekvensene’

Siden mange samer har naturen som livsgrunnlag, er det naturlig for ­Samisk kirkeråd å vektlegge vern av skaperverket, mener generalsekretæren.

– Mange samer lever av primærnæringer og merker derfor klimaendringene fortere, sier Risten Turi Aleksandersen. Bildet er fra Samisk kirkeråds møte i Tysfjord i februar.
Publisert Sist oppdatert

Samisk kirkelivskonferanse som begynner i dag, har en sterk ­klimaprofil. Hensikten er å undersøke Den norske kirkes ønske om å verne skaperverket, «sett i lys av ­urfolksgrunnlaget i ­folkeretten og samenes situasjon i sine områder».

Andre utfordringer

Generalsekretær i Samisk Kirkeråd, ­Risten Turi Aleksandersen, ­mener samer ofte støter på andre utfordringer enn majoritets-befolkningen med tanke på vern av ­skaperverket.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS