Vraker KrFs jakt på mer skole-kristendom. Men andre vil også ta kampen
FAGKAMP: KrF-forslag møtte først beskyldninger om plagiat. Så fikk forslaget om mer kristendom i skolen plutselig noen venner i Stortinget.
LITEN STØTTE: KrF og Kjell Ingolf Ropstad ville ha Stortinget med å økt andel kristendom i KRLE-faget. Det vil ikke det brede stortingsflertallet være med på.
Terje Pedersen
Da KrF satt i Solberg-regjeringen ble det sørget for at minst 50 prosent av undervisningen i KRLE-faget skulle brukes på kunnskap om kristendom og kristen kulturarv.
I vår fremmet KrF forslag om å endre KRLE-faget slik at andelen kristendom ble økt til tre fjerdedeler.
– Det er kristendommen og den kristne kulturarven som har preget landet vårt. Derfor mener vi at det er gode argumenter for at andelen kristendom i faget utvides ytterlige, og at de andre religionene får en mye mindre plass, sier Kjell Ingolf Ropstad (KrF) når Vårt Land spør ham om forslaget.