Viser tida det tar å leve som skeiv og funksjonshemmet
Bjørn Hatteruds memoarer om livet som homofilt mobbeoffer fra arbeiderklassen, med funksjonsnedsettelser, taler befriende rett imot det konforme og strømlinjeformede.
BLOKKA På BJERKE: Bjørn Hatterud er klar med en oppfølger til kritikerroste memoaren «Mjøsa rundt med mor». I «Blokka på Bjerke» går klassereisen hånd i hånd med gentrifiseringen av nabolaget i Groruddalen, som han har endt opp med å elske så høyt.
Agnete Bruun
Å komme seg på beina. For de fleste er det en metafor for avslutningen på en vanskelig fase i livet. For andre er det et stykke praktisk arbeid som må gjøres hver dag.
Bjørn Hatteruds Kritikerpris-belønnede memoar Mjøsa rundt med mor. Ei livsreise (2020) tok for seg oppvekst, familiehistorie, klasse og annerledeshet på bygda ved Mjøsa – fortalt fra førersetet i en Honda Jazz, med hans elskede mor som passasjer og kommentator.
I siste del av boka beskriver Hatterud – som er født med ryggmargsbrokk og klumpfot, og har gått gjennom utallige kirurgiske inngrep i ryggen og beinet – en virkelighet som med sin pragmatikk gjorde dypt inntrykk på meg.