Når fornuften er det eneste vi har

Den vestlige verden er rammet av et fatalt slag i høyre hjernehalvdel, ifølge psykiater og filosof Iain McGilchrist.

SOLID OPPGJØR: Hjerneforsker Ian Mcgilchrist hjemme i Talisker Bay i Skottland. McGilchrist kritiske oppgjør med et reduksjonistisk og mekanistisk menneskesyn har en faglig tyngde og et eksistensielt engasjement som nærmest tar pusten fra leseren, mener vår anmelder.
Publisert Sist oppdatert

Tap av dybdeforståelse, og dermed av ærefrykt for livet, er det moderne menneskets mest ulykksalige særtrekk, sier teologen Paul Tillich (1886–1965). Denne erkjennelsen speiles på en fascinerende måte i Iain McGilchrist tobindsverk, The Matter with Things fra 2021, en bok som samtidig er en av de mest tankevekkende og lærerike jeg noensinne har lest.

Med bakgrunn som filosof, psykiater og hjerneforsker, konfronterer McGilchrist en virkelighetsforståelse som truer med å undergrave hele vår felles eksistens. Hans kritiske oppgjør med et reduksjonistisk og mekanistisk menneskesyn har en faglig tyngde og et eksistensielt engasjement som nærmest tar pusten fra leseren. Verkets 1.500 sider, der 300 av dem utgjør referanser, vitner om en grundighet og etterrettelighet som overgår det meste.

Søke visdom

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP