Håkon Austbø står støtt i motvind

Mener du alt var bedre før? Da er denne boken noe for deg!

I FLYT: Håkon Austbø er en av Europas viktigste pianister. Men han har talt «Roma» midt imot, det blir det ikke kanapeer og flust med jobber av. Nå har han skrevet ut sine friskeste tanker.
Publisert Sist oppdatert

Jeg husker han skapte furore, det var utdeling av Spellemannprisen (som han fikk tre ganger) i 1994, vi satt der foran tv-en og alt var hyggelig i lune stuer. Så kom Håkon Austbø på podiet for å hente sin statuett og kjeftet på de prisansvarlige for at det var et utall konkurrerende klasser i pop og rock, mens det bare var én i klassisk musikk. Et øyeblikk sto det stille. Austbø hadde talt, nok én gang.

I boka si Motstrøms. Refleksjoner over et musikerliv skjærer han den norske mentaliteten av ved strømpeholderne: «I Norge begynner det å bli som i USA – en utbredt forakt for kunnskapsrike mennesker. Middelmådigheten og dumheten råder.» Mens han spiller videre, kompromissløst, og oppildner sitt publikum med særegen følsomhet. Og studenter, som han ønsker å gjøre til tenkende individer, ikke etterlignere.

Dyrker kjendiser

Powered by Labrador CMS