Briten som reddet over 600 jødiske barn
ANMELDELSE: Å redde flyktninger fra nazistenes forfølgelse virket håpløst i 1938. Men Nicholas Winton nektet å gi opp.
Den 79 år gamle Nicholas Winton (Anthony Hopkins) får en overraskelse i møte med Vera Diamantova (Henrietta Garden) i filmen «One Life».
Peter Mountain
Filmtittelen One Life er hentet fra et hebraisk ordtak som betyr «den som redder ett liv, redder hele verden.» Uttrykket er satt på spissen og kan virke noe underlig, all den tid Winton og hans team av hjelpere faktisk berget 669 jødiske barn.
De reiste ved hjelp av åtte tog som gikk fra Praha til London i 1938 og fram til Hitler angrep Polen 1. september 1939. Den dagen var et niende tog satt opp for å dra vestover.
One life er blitt et dypt rørende dokudrama om en mann som nektet å la byråkratiet hindre ham i å gi forfulgte jødiske barn fosterhjem i England. Winton har blitt kalt britenes parallell til Oskar Schindler, den tyske forretningsmannen som reddet 1200 jødiske tvangsarbeidere fra å bli deportert til nazistenes dødsleirer.
Bestill abonnement her
KJØP