En liten renessanse for lydkunsten 

ANMELDELSE: Årets Momentum i Moss minner om at verden er mer enn bare det vi kan se med øynene våre. 

MIKROLIV: Louise Mackenzie lydverk Attractor i hagen til Galleri F15 plukker opp lydene av småkryp. Lydene har deretter inspirert koret Moss Ensemble Consensus til å lage en komposisjon i Moss kirke.
Publisert

I den lille bukten nedenfor Galleri F 15 i Moss har den vante strømmen av bølgeskvulp, måkeskrik og siv som rasler i vinden fått selskap av noe annet. En mørk, dunkende lyd. 

Det er ikke så lett å identifisere hvor lyden kommer fra. Den hører heller ikke hjemme her, i dette terrenget. Dermed er den lett ubehagelig, fremmedgjørende. 

Jeg blir stående å lytte. Legge merke til hvordan lyden setter seg i kroppen. Den virker kjent, men er samtidig vanskelig å få grep om. 

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP