To verdifulle utdanninger
VEIEN TIL PREST: Den norske kirke har behov for alle som er kvalifisert til prestetjeneste. Både de som tar seksårig profesjonsutdanning og de som bygger på eksisterende utdanning og tar erfaringsbasert master.
RELEVANT: – Det kan være krevende å oppnå at alle skal oppleve alt i programmet like relevant, men ingen grupper skal prioriteres over andre, skriver innsender.
Giulia Troisi
De siste ukene har de ulike veiene til prestetjeneste blitt et tema i media. Teologistudenter på profesjonsstudiet (cand.theol.) har sendt brev til Kirkerådet og Bispemøtet med bekymring for hva det vil bety for kirkens fremtid at det utdannes og ansettes mange uten cand.theol. grad, men med en erfaringsbasert master.
Som kirkeledere må vi lytte til studentenes bekymring, og har derfor invitert avsenderne av brevet til en samtale med biskoper og Kirkerådets sekretariat. Studenter som tar en erfaringsbasert master har reagert på dette ut fra sitt perspektiv.
På vegne av biskopene ønsker jeg derfor å formidle noe om hvordan vi ser på de to veiene til prestetjeneste.