Rødt er åpen for forlik om en treffsikker grunnrenteskatt
SKATT: Et skatteopplegg slik Rødt skisserer vil sikre at de aller, aller rikeste i Norge bidrar mer til fellesskapet, og styrke og bygge samfunnene våre i distriktene.
LAKS: Regjeringa har muligheten til å bygge flertall rundt lakseskatten med det breie laget, eller de kan la Høyre og Frps lite konstruktive insistering på en svakere og dårligere modell bidra til mer usikkerhet, og en mindre treffsikker skatt, skriver Martinussen og Jørgensen fra Rødt.
Terje Bendiksby
Verken Rødt, eller andre partier er valgt inn på Stortinget for å være heiagjeng for alt som kommer fra regjeringskvartalet. Stortingsforhandlinger, hvor partiene løfter ulike interesser, er en naturlig og viktig del av demokratiet, ikke politisk spill, som Vårt Land later til å mene.
Regjeringa er avhengig av støtte fra andre partier for å få gjennom forslaget om grunnrenteskatt. Rødt er selvfølgelig åpen for et forlik som gir en treffsikker skattlegging av laksebaronenes grunnrente og superprofitt. Det er Høyre og lakselobbyen som effektivt har stilt seg på utsida, ved å avvise premisset bak grunnrenteskatten. Rødt vil ikke være med på noe «bredt forlik», om det skal være synonymt med høyrepolitikk, eller en uthuling av forslaget regjeringa har lagt på bordet nå.
Et laksepopulistisk spill