Oppgjørets time
MISJONÆRBARNA: Ansvar for utøvelse av ideologisk makt, i fortid eller nåtid, mener jeg ligger på alle organisasjonene. Jeg tror det var erkjennelsen av denne type ansvar som også misjonærbarnet Gunnar Hansen etterlyste i en nylig kronikk i Vårt Land.
ORGANISASJONENE: – Selv om holdningen i organisasjonene er en annen i dag enn da misjonærbarn først sto frem, har det i nyere tid vært et trist eksempel på bruk av ideologisk makt: I en rettssak hvor organisasjonens navn og rykte ble viktigere enn realitetene i misjonærbarnets søksmål, skriver Berit Dahl.
Freedom Studio / Shutterstock / NTB
For meg som har vært med i diskursen om misjonærbarn i mer enn trettifem år, er det fint å se resultatene som er oppnådd i en åpen og respektfull dialog mellom Sendtbort og dagens misjonsledere. Gode ordninger er etablert i en handlingsplan, og stadig flere organisasjoner slutter seg til.
Misjonærbarn skal få oppreisning og økonomisk bistand til reparasjon av barndomstraumer påført av organisasjonene. Foreldre skal få hjelp til bearbeiding av de feilgrep som fulgte av organisasjonenes forventninger til dem.
Organisasjonene og personalpolitikk