Norske kvener ba ikke om nytt navn

SPRÅK: Kvenungdommen har spurt Språkrådet om det finnes en kvensk skrivemåte for Oslo, de har ikke bedt om at byens navn skal endres.

SKRIVEMÅTE: «Den offisielle kvenske skrivemåten for kongeriket Norge er 'Norjan kuninghaan valtakunta'. 'Peruna' er Bergen, 'Veisisaari' er Vadsø. De norske navnene består helt upåvirket av dette», skriver Kai Petter Johansen.
Publisert Sist oppdatert

«Du er jo ikke hjemme», «Fløtt heim da, hvis du er utilpass», «Kvensk er ikke engang et språk, bare en dialekt av finsk» og «Glem dem så forsvinner de kanskje». Dette er et utvalg av 737 kommentarer til NRK-saken «Oslo kan bli Uslu – unge kvener vil ha offisielt kvensk navn på Oslo».

Ba ikke om nytt navn

Det er særlig to forhold vi vil ta tak i. Det ene er at NRK har framstilt denne saken feil. Kvenungdommen har spurt Språkrådet om det finnes en kvensk skrivemåte for Oslo, de har ikke bedt om at byens navn skal endres.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS