Mener Den norske kirke dette?
MIFF (Med Israel for fred) Molde og omegn har sett på Den norske kirkes engasjement i Midtøstenkonflikten, slik det bl.a. framkommer på Kirkens nettsted, kirken.no. Vi henvender oss derfor til biskopen i Møre med spørsmål om i hvilken grad uttalelsene der, og usannhetene, er kirkens røst. Generalsekretær Agøy uttaler at «Mellomkirkelig råd har på ulike måter og gjennom uttalelser og vedtak formidlet en tydelig posisjon i den palestinsk/israelske konflikten». Vi undres om Kirken virkelig deler rådets posisjon, men i utgangspunktet antar vi at Kirken taler gjennom sine ulike organer og talspersoner.
Flere artikler dreier seg om Gaza, og 1. 6. 2010 skriver Mellomkirkelig råd en tekst med overskriften «Rystet over israelsk maktbruk». Det gjaldt bordingen av skipet Mavi Marmara, «flaggskipet» for «Gaza-flåten». Generalsekretær Agøy skriver om «overdreven militær maktbruk» mot «sivile aktivister». Den dokumenterte virkelighet er at det dreide seg om selvforsvar mot terrorister fra den tyrkiske organisasjonen IHH, som stod bak flotiljen. Den kaller seg selv en «hjelpeorganisasjon», men dansk etterretning fant allerede i 2006 at den har tilknytning til al Qaida. De hadde et femtitalls terrorister ombord, godt forberedt. Agøy viser videre til «internasjonalt farvann» og «folkerettsstridig blokade av Gaza», som har «prekære humanitære behov». Det har hele tiden vært klart at Israel handlet i samsvar med internasjonal rett og at blokaden av Gaza ikke er folkerettsstridig, jfr. «San Remo Manual on International Law» fra 1994,som i stor grad regnes som den internasjonale standarden for blokade.Tilsvarende blokade ble praktisert både i første og andre verdenskrig og nå av NATO i Libya. Israels inspeksjonsrett er også nedfelt i Oslo-avtalen fra 1993. For Israel er muligheten til å hindre våpenimport til Gaza et spørsmål om liv eller død. Dette perspektivet er fraværende, ikke bare i denne artikkelen, men så langt vi har sett, i alle relaterte artikler på kirken no. Omtalen av Gaza-flotiljen, med ovennevnte bidrag fra Kirken, har trigget antisemittismen i Norge.
En ny pro-Hamas flotilje er på vei med støtte av en norsk biskop (medlem i styringsgruppa for «Ship to Gaza Hamar»), med "nødhjelp" som forkledning, men med provokasjon som uttalt mål. De ønsker å ødelegge Israels posisjon internasjonalt. "En flotilje av hat", sier en israelsk talsmann. Israelsk etterretning mener at terrorister denne gangen har med kjemiske våpen (fosfor). Vi spør: Er det uproblematisk at Kirken på denne måten i hvert fall indirekte er involvert i en intifada mot Israel? Kirken bør være sikker på at dette ikke er brudd på Sikkerhetsrådets resolusjon 1373, som omhandler ulike former for støtte til terrorister. Biskopen deltar også i arrangementer mot Israel sammen med "Free Gaza" -bevegelsen. En fredsskapende målsetting ville ha vært å frigjøre Gaza fra Hamas.
Bestill abonnement her
KJØP