Kristendommens rolle bør løftes frem

STIKLESTAD: Nasjonaljubileet for 2030 bør ha større fokus på kristendommens betydning for utviklingen av samfunnet fra norrøn til kristen tid. I plattformen for jubileet er berøringsangsten for å gjøre jubileet for «kristent» påtagelig.

.
.
Publisert Sist oppdatert

Som prest på Stiklestad er spørsmål som handler om kristningen og rikssamlingen sentrale. Nå når Mímir Kristjánsson fra partiet Rødt har løftet frem spørsmål om Norges rikssamling, tematiserer dette nasjonaljubileet i 2030 og hva vi skal feire da. Jeg syns det alltid fungerer best å starte utenfor Norges grenser.

Religion og politikk

Med keiser Konstantin på 300-tallet blir forholdet mellom religion og politikk, guddom og hersker utviklet. Denne koblingen ble senere et forbilde for konger da kristendommen spredte seg nordover.

Powered by Labrador CMS