Hvis vi vil unngå parallellsamfunn, så er det nå vi må handle
STATBUDSJETTET: Det som på papiret kan fremstå som en beskjeden budsjettjustering, er i realiteten alvorlig. Konsekvensen er at mødre ikke lærer seg norsk. De blir isolert. Og det kan utvikle seg parallellsamfunn.
ROSENGÅRD; 2008: Vi vil unngå å få parallellsamfunn som vi har sett eksempler på i forsteder til Malmö (bildet). 8 millioner til et tiltak er en utgift. Men utgiften ved å fjerne tiltaket er mange ganger større, skriver Alt Petter Hagesæther.MALMØ, SVERIGE 20081218 Ødelagte tilhengere og brennende gjenstander i bydelen Rosengård i Malmø torsdag kveld. Bydelen har de siste dagene vært åsted for sammenstøt mellom ungdom og politiet. Foto: Drago Prvulovic / SCANPIX
Drago Prvulovic / SCANPIX /
De siste årene har vi sett en økning i negativ sosial kontroll i Norge. Det er flest kvinner som holdes nede, og vi har som storsamfunn en moralsk plikt til å stille opp for dem på alle måter vi kan. Mange har de siste månedene lest boken til Abida Raja, og fått øynene opp for hvor grusom negativ sosial kontroll kan være i vårt land, i vår samtid.
Vi vet godt hva som virker. Det er språk og tilknytning til arbeidslivet som gjelder. Vi bør slå ring om alt som styrker disse to bærebjelkene i integreringen. Det er derfor vanskelig å forstå at regjeringen i sitt budsjettforslag foreslår å kutte tilskuddet til språkopplæring for kvinner som har mistet rettighetene under introduksjonsprogrammet og rett til norskopplæring. Det er snakk om 8 millioner. Det kommer midt i et skoleår, og det rammer kvinner som står uten andre alternativer.
Et sjeldent behov for å heve stemmen