Hjemsøkt av Anders Behring Breivik
Terroristen makter det få andre klarer i moderne massekultur: han koloniserer vår underbevissthet.
Anders Behring Breivik er nå i full gang med del to av sin terroraksjon, den såkalte «propagandafasen». Han anser rettssaken som en talerstol for sin ideologi og «motstandskamp». Men hans grufulle handlinger har allerede gitt ham et slags herredømme over samtidens verdensbilde.
En ung mann dukket opp i kommentarfeltet under en av mine nettpubliserte kommentarer. Han hadde plassert meg som den venstrevridde, progressive og dialoghungrige stereotypen av en journalist. En skribent som ifølge ham «ønsker å skjønnmale den multikulturelle drømmen» og «skyve problemene under teppet».
Den malplasserte og lett komiske kritikken ble ledsaget av noe uhyggelig, og det uhyggelige var ikke hans tydelige antipati mot flerkultur, kvinner i offentligheten eller venstresiden. Det uhyggelige var min umiddelbare, ufrivillige assosiasjon til Anders Behring Breivik.
Bestill abonnement her
KJØP