Hellig misunnelse
RELIGIONSMØTER: Å kjenne misunnelse over andres religiøse tradisjoner, er muligens noe av det viktigste vi kan føle på i vårt flerreligiøse samfunn.
MISUNNELSESVERDIG: Kanskje skal man tillate seg å føle på litt hellig misunnelse for andres religiøse tradisjoner, foreslår Amina Slimovic. For eksempel over de fem bønnene muslimer ber hver dag.
Petros Karadjias / AP / NTB / UiO
Etter tre semestre med zoom-undervisning, var høstens første fysiske møte med studentene en stor glede. Vi var en stor gruppe som skulle være sammen i mange timer hver dag i fem dager. Vi var fra forskjellige land, hadde ulik studiebakgrunn, og forskjellig forhold til tro, religion og livssyn. Vi var samlet for å fordype oss i religionsmøter, og hvordan disse kan være store og små, mellom og på tvers av livssynsgrenser. Vi skulle lære om og diskutere hvordan disse møtene har påvirket og påvirker mennesker.
Behovet for å formidle og for å lære dirret i rommet. Samtalen gikk lett og spørsmålene var mange. Den positive nysgjerrigheten i en så mangfoldig gruppe skapte en god stemning, som inviterte til dyptgående refleksjoner.
Å stå i forelesningssalen med mennesker som hadde lengtet like mye som meg etter å møtes og samtale om religion, fikk meg til å undre: Hvordan kan denne oppriktige nysgjerrigheten bli allemannseie?