For nullutslippssamfunn innen 2017 og global klimabalanse

I juli 2001 ga Den norske Fredskomité ut boka – Vår nordlige dimensjon – med visjonen om en atomvåpenfri nordlig og sørlig halvkule, og den 20. september 2011 vedtok Den norske Fredskomité, Nordisk naturhumanistisk akademi, samt Stiftelsen Natur og Kultur: Verdenserklæringen – Vår nordlige dimensjon. Et handlingsprogram fra 2011 til 2020. Ligger ute på www.norfm.org

Publisert Sist oppdatert

Den årlige middeltemperaturen etter industrialiseringen fra 1850 er steget med 0,78 ºC og er i ferd med å stige til 1 ºC i forhold til 1850 nivå.

Dette påvirker klimamønsteret på jorden. Omfordeling av varme fra Ekvator til polene driver vind- og havstrømmene ― som Golfstrømmen og jetstrømmen. Disse strømmene har fulgt noenlunde samme mønstre siden slutten av siste istid for rundt 10 000 år siden. Når vi forstyrrer dem og den arktiske polisen smelter, får det store konsekvenser for alt liv på Moder Jord.

Gjennomsnittstemperaturen på verdensbasis er om lag 14,5 ºC. En gjennomsnittlig økning på 5 grader medfører en økning på 1-2 grader ved Ekvator, men mer enn 12 ºC ved Nordpolen og samtidig en vesentlig økning i Antarktis. Menneskenes sivilisasjon har opplevd miljøskifter tidligere, men ikke i dagens omfang. Gårsdagens klimamønster har stort sett eksistert gjennom hele den menneskelige sivilisasjonens historie.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP