Dronning Elizabeth – sett fra Kenya
DET BRITISKE IMPERIET: Selv om mange kenyanere er stolte av at Elizabeth ble dronning mens hun var i deres land, peker mange nå på at hun aldri viste noen anger for kolonimaktens grusomheter og undertrykking.
BLANDET BILDE: I en elektronikk-forretning i Nairobi følger en ansatt med på nyheten om dronningens død. Det er langt fra bare stolthet og gjensidig beundring i relasjonen mellom den avdøde dronningen og folket i Kenya, skriver Øyvind Åsland, tidligere misjonær i landet.
Brian Inganga
Etter dronning Elizabeth IIs død, tok det ikke lang tid før avtroppende president Uhuru Kenyatta (ny president, William Ruto, ble innsatt tirsdag 13. september) erklærte fire dagers landesorg i Kenya. Han hyllet dronningen for troskap og utholdenhet i sin tjeneste for folket.
Mange har fått med seg dronning Elizabeths spesielle forhold til Kenya. Hun og prins Phillip kom til sin residens Sagana Lodge, en gave til henne fra kolonien, 6. februar 1952 etter å ha bodd en natt på Treetop Hotel, da hun fikk vite om farens død. Mange kenyanere forteller stolt om prinsessen som over natten ble dronning mens hun oppholdt seg i deres land.
Selv bodde jeg i Kenya i årene 1997-2005, og fikk merke at denne romantiske og dramatiske historien var betydningsfull for mange. Men like ofte fikk jeg høre om det som frembrakte sinne hos folk flest.
Bestill abonnement her
KJØP