Det strammer seg til for den usikrede gjelden
Det kan synes som at nordmenn har en umettelig tørst for å leve på kreditt, og selv om de aller fleste klarer å gjøre opp for seg begynner myndighetene for alvor å bli bekymret over lånevilligheten - både til kundene og til bankene.
Man har i løpet av de siste årene kommet med en rekke innstramminger med tanke på markedsføring av forbrukslån, og i tillegg rasles det nå med sablene med tanke på en mulig innføring av en maksimal nedbetalingstid på 5 år for slike lån. Dette er bare noen av tiltakene som myndighetene planlegger å sette inn for å begrense mengden slike lån.
Det viktige gjeldsregisteret
Ett av de største problemene med det stadig økende antallet nordmenn som søker om usikret gjeld er at mange som ikke burde ha fått lån allikevel får det. Det betyr kort og godt at det er mange som opparbeider seg en ekstra gjeldspost som de rett og slett ikke makter å betale ned, og dette igjen fører til store økonomiske konsekvenser som for eksempel inkassosaker og betalingsanmerkninger. Vi trenger vel knapt å nevne de tilfellene fra Luksusfellen som man til stadighet får se og lese om.