Bergprekenen i møte med fiendebilder og de som faller utenfor.
Jon Mamen har kommet med en viktig påminnelse. I samfunnet trenges Jesu ord fra Bergprekenen mer enn noen gang. Ikke la diskusjoner blant kristne stenge for dette perspektivet.
På forskning.no har professor i psykologi Leif O.E. Kennair skrevet en artikkel om en gruppe som blir kalt incels. Incels er en forkortelse for involuntary celibate. Altså menn som ønsker sex eller nære relasjoner til kvinner, men som verken får seg kjæreste eller one night stands.
Om de skriver han: Incels samler seg i nettgrupper, og klager over at de ikke får sex eller kjæreste. De skremmer med sine dårlige holdninger, men fortjener visst verken sympati eller forståelse. De kan latterliggjøres og hates.
Dette er menn som faller utenfor samfunnet. Kennair anbefaler at også denne gruppen blir møtt med empati og inkludering.
Bestill abonnement her
KJØP