Gelius: – Jeg er ikke kriminell

«Alle risikoalarmer bør gå når Einar Gelius har søkt ny prestejobb i Troms», advarte Vårt Lands sjefredaktør. Nå svarer Gelius på kritikken.

– Jeg har gjort noen dumme ting, men er det ett sted det burde være tilgivelse og nåde så er det jo i kirken, sier prest Einar Gelius.
Publisert Sist oppdatert

Vårt Lands sjefredaktør, Helge Simonnes gikk i en leder tirsdag hardt ut mot kjendispresten Einar Gelius som har søkt prestejobb i Troms. Simonnes skrev at han synes synd på biskopen som får personalansvar for Gelius. Han viste til at Gelius uten unntak har hatt problemer med de biskopene han har tjenestegjort for tidligere.

I Dagsnytt 18 på NRK P2 på fredag tok Gelius til motmæle. Der møtte han Simonnes til debatt.

Man skulle jo tro at jeg hadde begått en kriminell handling. Jeg har bare søkt en stilling. Jeg er ordinert prest i Den norske kirke og det har jeg vært i 27 år. Så lenge jeg har denne ordinasjonen, så er jeg kvalifisert til å søke denne stillingen, sier Einar Gelius til NRK

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP