I Østrommet i Det hvite hus står Kay Hiramine ved siden av president ­George Bush. Hiramine er på dette tidspunkt involvert i spionasje for USA inn mot Nord-Korea.

Amerikanske myndigheter hyret kristen organisasjon til spionasje

10. mai 2007: Ingen vet at Kay Hiramine som står ved ­siden av president George W. Bush, driver spionasje for USA 
i ­Nord-Korea.

Publisert Sist oppdatert

Det skulle være en hemmelighet, men i slutten av oktober ble det kjent: Forkynneren og hjelpearbeideren Kay Hiramine har vært involvert i spionasje. Ikke bare amerikaneren alene. Han har tillatt at organisasjonen han ledet – HISG (Humanitarian International Services Group) – ble brukt av det amerikanske forsvarsdepartementet, med hovedkvarter i Pentagon.

Ondskapens akse

I Østrommet i Det hvite hus får Kay Hiramine frivillighetsmedaljen av George Bush. Den går til dem som har «demonstrert eksepsjonelt lederskap i frivillig tjeneste». Under hjelpearbeidet etter orkanen Katarina sendte HISG inn 1.500 frivillige i katastrofeområdet.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP