Vil ha samtaler på tomannshånd med Den russisk-ortodokse kirke

KIRKENES VERDENSRÅD: Mens mange er opptatt av å sanksjonere Den russisk-ortodokse kirke, mener Den norske kirkes preses Olav Fykse Tveit det er langt viktigere å gi Ukraina sin fulle støtte.

Kari Mangrud Alvsvåg presenteres som ny biskop i Borg. Fredrikstad domkirke.Preses Olav Fykse Tveit
GENERALKONFERANSE: Preses Olav Fykse Tveit i Den norske kirke er tilstede på Kirkenes Verdensråd sin generalkonferanse i Karslruhe, Tyskland. Her skal de enes om en rekke uttalelser, blant annet om krigen i Ukraina.
Publisert Sist oppdatert

Preses Olav Fykse Tveit er i likhet med i overkant av 30 andre norsk deltakere samlet i Karlsruhe for generalforsamling i Kirkenes verdensråd (KV). Et slikt møte skjer bare hvert åttende år. Mer enn 4.000 deltakere har tatt turen til det sydvestlige Tyskland i anledning den første generalforsamlingen på europeisk jord på over femti år.

– Bakteppet med en krig i Europa setter selvsagt voldsomt preg på det som skjer – særlig innenfor den ortodokse verden. Også må vi ikke glemme alle de andre krisene: krigføring i andre land, langtidsvirkningene av pandemien, klimakrise, matmangel, flommen i Pakistan, sier Fykse Tveit.

Som leder for det kirkelige verdensrådet i ti år frem til 2020, hadde han sitt å si i utarbeidelsen av planene for årets generalforsamling.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS