– Vatikanet forsøker å redde det som reddes kan
FULL FORVIRRING: Kardinal Fernández, forfatteren av paveerklæringen som åpner for velsignelse av likekjønnede par, går hardt ut mot tyske biskoper han mener tolker brevet for liberalt. Den katolske teologen Werner Jeanrond mener det hele er et spill for galleriet.
I TYSKLAND: – Majoriteten av tyske katolikker og majoriteten av tyske biskoper mener det er i Guds vilje å velsigne homofile par. Men så er det enkelte tyske biskoper og kardinaler som ikke ønsker å endre på noe, forklarer den tyske teologen Werner Jeanrond.
Foto: Erlend Berge
Erklæringen Fiducia supplicans, som blant annet åpner for å velsigne likekjønnede par, har blitt en hodepine for Vatikanet.
Brevet, som ble publisert 18. desember, drøfter hvorvidt katolske prester kan velsigne par som lever sammen uten å være sakramentalt gift. Her åpnes det – med omfattende forbehold – for at kirkas geistlige kan velsigne slike «irregulære par». Det vil for eksempel gjelde samboere, likekjønnede par, eller ektepar som ikke er gift i Den katolske kirke.
Siden brevet ble offentliggjort har det hersket uenighet mellom konservative og progressive katolikker om hva det egentlig åpner for. Et annet spørsmål er i hvilken grad bestemmelsene som brevet kommer med, vil bli fulgt.