Slik opplevde de «sekulær forkynnelse» på skolen

UTDANNELSE: Noen lærere uttrykker åpent sin skepsis til religion i klasserommet. Andre sprer myter om kristendommen i undervisningen. Det sier tidligere elever om det de oppfatter som sekulær forkynnelse i den offentlige skolen.

– Mye om kristendommen og dens historie blir rett og slett fremstilt feil, mener Joar Helgaas, fjorårets president for kristenrussen.
UT MOT SEKULÆR FORKYNNELSE: – Mye om kristendommen og dens historie blir rett og slett fremstilt feil, mener Joar Helgaas, fjorårets president for kristenrussen.
Publisert Sist oppdatert

– Kristendommen blir av noen lærere fremstilt som rart og noe man må være superkritisk til, mens et sekulært livssyn blir heiet fram, hevder Joar Helgaas, fjorårets president for kristenrussen.

Vårt Land har vært i kontakt med tidligere elever som har erfart at et sekulært livssyn har et forrang og forkynnes på offentlige skoler.

Bakteppet for saken er at regjeringen forrige uke sendte forslag til ny opplæringslov på høring. I tre nye paragrafer blir forbudet mot forkynning i skoleundervisning presisert, skrev Vårt Land. Men flere er kritisk til kunnskapsminister Guri Melbys (V) definisjon av forkynning. «Å forkynne er å formidle eller overbevise om et religiøst budskap», uttalte hun til avisen.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS