Prestene vil ha fagforening med diakoner og undervisningsansatte
SAMMENSLÅING: Flertallet i Presteforeningen går inn for felles fagforeningsfront med andre kirkelig ansatte. Det endelige resultatet venter tidligst i april.
GENERALFORSAMLING: Presteforeningen ønsker å slå seg sammen med forbundene til andre kirkelig ansatte. Praktisk nok holder de tre fagforbundene allerede til i samme etasje på Kirkens hus i Oslo.
Ruth Einervoll Nilsen
Det norske diakonforbund og Kirkelig undervisningsforbund har fortsatt ikke fattet sine vedtak – men et flertall i Presteforeningens (PF) generalforsamling ønsker at de tre slår seg sammen til et felles «profesjonsforbund».
De to andre forbundene holder ekstraordinære generalforsamlinger 15. april. Hvis de begge stemmer for, etableres trolig en ny organisasjon 1. januar 2025.
Tirsdag stemte 105 av delegatene på PF-samlingen for, 35 stemte mot.